Yazı

 

Kurak ve yarı kurak bölgelerde oluşan yer şekilleri

Yağış miktarının 200 – 400 oldugu yerlere yarı kurak 200mm az oldugu yerler ise kurak bölge olarak kabul edilir.

Burada oluşan aşınım ve birikim şekilleri rüzgar aşındırması ile oluşur.korrazyon (  rüzgar aşındırması) deflasyon (rüzgar savurması,)

1.   Yardaglar

Korrazyonun eseri olan bu yapılar çol topografyasının temel eseridir. Derinlikleri bir kaçmm ile m arası değişen rüzgar güçüyle u şeklinde oyulmuş keskin sırtların art arda sıralanması ile oluşmuştur.

         2.mantar kayalar

Kolay aşınabilen ve çözünebilen kayaçların alt kısımlarının cözünerek  üstte sert bir malzemenin kalması ile oluşurlar.masaya benzemeleri sebebi ile şeytan masası olarakda adlandırılırlar.

         3.hamada ve reğler

Çöl sahalarında yüzeyde iri ve inçe malzeme bulunur.iinçe ve gevşek malzeme deflasyonna maruz kalarak ortamdan uzaklaşırkengeride taşınmayacak kadar iri malzeme kalır bunlara hamada denir.yüzey kısımları deflasyona ugramış alıviyal depolardır

         4.badlans

Yarı kurak iklim sahalarındakumlu killi tabakanın bitki örtüsünün zayıf olması sebeıle

Yüzey suları tarafından hızlı bir şeklde aşındırılır.ve keskin sırtlar meydana gelir.bu şekillere bandlas veya kırgıbayır denir.

         5.playa

Kurak ve yarı kurak bölgelerde çevreleri nisbeten yüksek dag tepe plato gibi cevrilmiş eski göl deniz bataklık tabanlarıdır.

         6. inselberg

 Kurak ve yarı kurak bölgelerde geniş aşınım yüzeyleri üzerinde dik eğilimlerleyükselen tepelere inselberg denir.

         7.kumullar

Rüzgarlarla taşınan kum tanelerinin belirli koşullar altında üst üste birikmesi ile oluşan kum yıgınlarına denir.rüzgarın estıgi yöne göre şekil alan bu kumullar aldıkları şekillere göre değişik isimler alır.

Barkan Enine ve boyuna kumul yıldız şekli kumul gibi.

METİNNN POLAT

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !